Jak skutecznie dochodzić zadośćuczynienia?
Wypadek własny lub bliskiej osoby powoduje stres i szereg negatywnych emocji. Warto wiedzieć jednak, że obok odszkodowania za straty materialne, można ubiegać się także o rekompensatę szkód niemajątkowych. Dowiedz się, czym różni się zadośćuczynienie od odszkodowania, a także jak skutecznie dochodzić swoich praw w sądzie.
Czym różni się zadośćuczynienie od odszkodowania?
W powszechnej świadomość zadośćuczynienie traktowane jest jako synonim odszkodowania. Jednak oba świadczenia różnią się od siebie – odszkodowanie naprawić ma szkody materialne, natomiast zadośćuczynienie krzywdy niemajątkowe.
Innymi słowy, to próba rekompensaty negatywnych przeżyć fizycznych oraz psychicznych spowodowanych wypadkiem lub utratą bliskiej osoby. Przykładowe sytuacje, które umożliwiają dochodzenie zadośćuczynienia to np. pozbawienie wolności, błąd lekarski lub zakażenie w szpitalu, a także wypadek komunikacyjny, uszkodzenie ciała i utrata zdrowia w wyniku przestępstwa. O rekompensatę krzywd niematerialnych może ubiegać się osoba pokrzywdzona, a także, w niektórych przypadkach, jego spadkobiercy.
Jak uzyskać zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienia dochodzić można samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika i kancelarii prawnej. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie do ubezpieczyciela sprawcy szkody osobowej, wraz z wysokością roszczeń oraz ich uzasadnieniem. W każdym przypadku ważne jest dokładne opisanie sytuacji, która spowodowała krzywdę, oraz jej skutków. Do nich zaliczyć można zarówno stopień uszkodzenia ciała i jego nieodwracalność, jak i ból fizyczny oraz psychiczny nim spowodowany. Dodatkowo liczą się także dalsze następstwa wypadków, np. niemożność realizowania planów życiowych, wykluczenie społeczne, utrata zdolności do dotychczas wykonywanej pracy, czy zmniejszenie standardu życia. Dobre uzasadnienie jest kluczowym elementem wpływającym na kwotę rekompensaty.
Kwota zadośćuczynienia ustalana jest przez sąd, który ocenia wielkość krzywdy, biorąc pod uwagę także wiek, zawód czy miejsce zamieszkania ubiegającego się o zadośćuczynienie.