Zasady przyznawania alimentów na dziecko
Zgodnie z obowiązującym prawem a dokładniej nawiązując do przepisów art. 133 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, rodzice mają prawny obowiązek alimentacyjny wobec dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Rodzice muszą zaspokajać różnego rodzaju potrzeby dziecka, do czasu aż będzie ono miało możliwość samodzielnego utrzymania się. Granicą wypłacania alimentów nie jest osiągnięcie pełnoletności przez dziecko, a opłacane potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem dziecka czy też w zależności od jego stanu zdrowia. Zobaczmy, na jakich zasadach przyznawane są alimenty na dziecko?
Na co idą alimenty?
Biorąc pod uwagę powyższe informacje do podstawowych potrzeb, które rodzice muszą zapewnić dziecku, zalicza się wyżywienie, mieszkanie, odzież, leczenie, środki higieny osobistej, a także koszty wychowania i kształcenia czy też wydatki na rozrywkę i wypoczynek. Alimenty nie są zasądzane, czy też przyznawane w dowolny sposób. Ich wysokość uzależniona jest nie tylko od potrzeb dziecka, ale np. od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców dziecka. Istnieją jednak określone metody, którymi kieruje się sąd, ustalając wysokość alimentów.
Zasady ogólne ustalania alimentów na dziecko
We wspomnianym kodeksie rodzinnym niby wszystko jest opisane, ale nie do końca jest jasne to, w jaki sposób sąd podchodzi do tematu ustalania wysokości alimentów na dziecko. Napisane jest tam bowiem, że rodzice danego dziecka mają dwie możliwości, albo ustalą wysokość środków finansowych łożących na dziecko przez sąd, albo zrobią to pozasądownie – najbezpieczniej w formie aktu notarialnego.
Co z wysokością alimentów – od czego one zależą?
Sąd ustalając wysokość alimentów, bierze pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim stara się ustalić możliwości zarobkowe rzeczywiście osiągane oraz te, które mógłby rodzic uzyskać, gdyby wykorzystał możliwości rynku prace, jakie daje rodzicowi jego wykształcenie, praktyka zawodowa, wiek i umiejętności dodatkowe.
Kolejną kwestią jest określenie wysokości rzeczywistej wysokości kosztów utrzymania dziecka w perspektywie miesiąca. Co do zasady bowiem alimenty powinny zaspokajać co najmniej w połowie bieżące potrzeby dziecka, zwłaszcza jeśli rodzic na co dzień zajmujący się dzieckiem znajduje się w gorszej sytuacji finansowej. Rodzice muszą zatem w miarę precyzyjnie kwotowo ustalić i podać koszty związane z wyżywieniem, mieszkaniem, higieną, zdrowiem dziecka, jak również ponoszonych wydatków na przedmioty codziennego użytku używane przez dziecko, wydatki na szkołę, czy też zakup zabawek, uczęszczania na zajęcia dodatkowe, gry, zabawki, wakacje, koszty dojazdów na wszelkie aktywności codzienne dziecka.
By zarządzić alimenty, potrzebny jest pozew
Trzecią zasadą konieczną do zasądzenia alimentów (poza ustaleniem możliwości finansowych rodzica, kosztami utrzymania dziecka), jest złożenie pozwu o zasądzenie alimentów. Najlepiej skorzystać z pomocy, gdyż jak pokazuje nasze doświadczenie samodzielne składanie pozwu, nacechowane emocjami, pełne może być błędów merytorycznych związanych z trudnością napisania rzeczowego pozwu zgodnie z obowiązującym w danym sądzie rejonowym wzorem wniosku.
Czy na zasądzenie alimentów trzeba czekać?
Od 2019 roku w Polsce obowiązują alimenty natychmiastowe, które przyspieszają dotychczasowe wielotygodniowe, a nawet wielomiesięczne oczekiwania na zasądzenie alimentów. Czeka się na nie około dwóch tygodni (niezależnie od toczącego się postępowania sądowego) i wynoszą one obecnie (w 2020 roku) 500 złotych na jedno dziecko, 900 złotych na dwójkę dzieci oraz 1200 złotych na trójkę dzieci.
Na koniec rada, czy też informacja dla rodziców mających trudność z uzyskiwaniem od rodzica, wobec którego zasądzono alimenty środków alimentacyjnych. Jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 900 złotych netto miesięcznie, a komornik w ciągu 2 miesięcy bezskutecznie podjął się egzekucji komorniczej długu rodzic, może starać się o tzw. alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Zachęcamy do skorzystania z porady prawnej na ten temat. Pomogliśmy już wielu dzieciom i ich rodzicom w odzyskaniu alimentów, ponieważ każda sprawa jest inna, dokładniejsze porady, sugerowane kroki, jakie należy podjąć, by uzyskać alimenty, zawsze ustalamy indywidualnie, podczas wizyty w naszej kancelarii.